Znate li povijest Bialetti Moke? Posebnog kuhala za kavu koje će ove godine slaviti 90 godina svoga postojanja. Godine promjena su svakako nastupile nakon što je taj ali aparat zaživio među ljudima.
Početak 20. stoljeća vrijeme je velikih preobrazbi: to su godine futurizma, tehnološkog napretka i društvenih revolucija. Od aviona do radija, svakodnevni život ljudi radikalno se mijenjao u tom periodu.
Tada Alfonso Bialetti odlučuje revolucionirati svakodnevnu radnju i donijeti kavu kakvu poznaju svi u kafiću i u udobnost vlastitoga doma. – dobru poput one koju biste dobili u baru. U domove Talijana donio je ono što su mogli dobiti samo van kuće, stvarajući jednostavan predmet lak za korištenje. Za njegovu izradu odabire aluminij: lagan, otporan materijal koji je sinonim za modernost. Za svoj je poseban inovativan aparat koji je tada kada je osmišljen i stavljen na tržište bio ispred svog vremena, Alfonso Bialetti je uvijek govorio da je snažan, otporan i brz kao i sam kofein, inspiriran svakodnevnom tradicijom.
Ideju za napraviti ovakvo kuhalo on je stvarno dobio iz talijanske tradicije, promatrajući žene kako peru rublje, otkrio je kako one koriste posudu sa središnjom čeličnom cijevi koja se puni odjećom i stavlja iznad vatre. Kada bi voda počela ključati, otišla bi kroz cijev, ravnomjerno raspoređujući sapun po odjeći koja se prala. Rođenje ikone začeto je na toj ideji koja je stvorila buduću viziju.
Originalni Bialetti Moka Express debitirao je 1933. godine i od tada je ostao gotovo nepromijenjen. Alfonsova žena bila je ta koja je svojom siluetom inspirirala kultni 8-strani oblik Moke: glava, široka ramena, uzak struk, ruka na boku i plisirana suknja. Čak se i ta tradicija kroz vizualni identitet zadržala sve do današnjeg dana jer je aparat ostao nepromijenjen svih ovih godina. A samo ime je Bialetti Moka dobila u čast grada Mokha u Jemenu, poznatog po iznimno popularnoj kavi.